VOORBEELDRAPPORT — Alle gegevens zijn fictief · Indeling is identiek aan uw werkelijk rapport

Dit is wat u ontvangt na uw bestelling.

Zelfde professionele indeling, gebaseerd op uw werkelijke boekhoudgegevens.

Bestellen →
Cephu
Strategisch Rapport

Demo NV

Groothandel in machines (NACE 466)

Analysedatum

15 mei 2026

Geanalyseerde jaren

2021 – 2022 – 2023

Opgesteld door

Cephu

Disclaimer: Dit rapport is opgesteld op basis van de door de opdrachtgever aangeleverde boekhoudkundige documenten. Cephu is geen erkend accountant of bedrijfsrevisor. Dit rapport vervangt geen wettelijke audit, belastingadvies of juridisch advies. De bevindingen zijn informatief van aard en uitsluitend bedoeld voor intern gebruik. Cephu aanvaardt geen aansprakelijkheid voor beslissingen genomen op basis van dit rapport. Sectorgemiddelden zijn afkomstig uit NBB-statistieken en zijn indicatief (zie Algemene Voorwaarden §9a).
1

Executive Summary

€2.150.000

Omzet 2023

+12% YoY

9,8%

EBITDA-marge

sector: 8,5%

25,7%

ROE

sector: 18,2%

30%

Solvabiliteit

sector: 38%

3,7×

ICR

bankdrempel: 2,5×

62 dagen

CCC

sector: 37 dagen

Kernboodschap

Demo NV toont over de drie geanalyseerde boekjaren (2021–2023) een structureel positieve ontwikkeling. De omzet groeide van €1,65M naar €2,15M (+30% over 3 jaar), de EBITDA-marge steeg van 8,2% naar 9,8% en de nettomarge meer dan verdubbelde van 3,5% naar 5,0%. Dit wijst op echte operationele schaalvoordelen, niet louter volumegroei.

De twee kritieke aandachtspunten zijn de werkkapitaalcyclus en de schuldenstructuur. De cash conversion cycle van 62 dagen (sector: 37 dagen) bindt onnodig €147.000 extra werkkapitaal. Tegelijkertijd zijn de kortlopende schulden in drie jaar verdubbeld van €376K naar €700K, wat de liquiditeitsratio terugdrukte van 1,63 naar 1,17. De rentedekkingsgraad (3,7×) en de stijgende operationele cashflow (€198K in 2023) bieden voldoende buffer, maar structurele actie op beide fronten is aangewezen.

2

Meerjarenvergelijking — Resultatenrekening (2021–2023)

Rekening202120222023ΔYoY
Omzet€1.648.000€1.920.000€2.150.000+12.0%
Brutomarge€476.000€576.000€645.000+12.0%
EBITDA€135.000€175.000€210.000+20.0%
EBIT€98.000€135.000€165.000+22.2%
Financiële lasten–€28.000–€38.000–€45.000-18.4%
Nettoresultaat€58.000€82.000€108.000+31.7%

Interpretatie resultatenrekening

De omzetgroei is consistent (+16,5% in 2022, +12,0% in 2023), wat op een stabiele commerciële motor wijst. Opvallender is dat de brutomarge in procenten stabiel bleef op ca. 30% — dit betekent dat de omzetgroei niet ten koste ging van de marges, wat in de groothandel niet evident is.

De financiële lasten stegen van €28K naar €45K (+61% over 3 jaar), in lijn met de hogere schuldpositie. Dankzij de sterkere EBIT-groei (+68% over 3 jaar) verbeterde de rentedekkingsgraad desondanks van 3,5× naar 3,7×. De nettowinstgroei van 86% over 3 jaar (+€50K) is het meest veelzeggende signaal: de vennootschap creëert structureel waarde voor haar aandeelhouders.

3

Balansoverzicht (2021–2023)

Activa

Post202120222023
Vaste activa€450.000€510.000€580.000
Vlottende activa€615.000€740.000€820.000
— Voorraden€185.000€215.000€235.000
— Handelsvorderingen€300.000€373.000€390.000
— Liquide middelen€130.000€152.000€195.000
Balanstotaal€1.065.000€1.250.000€1.400.000

Passiva

Post202120222023
Eigen vermogen€294.000€350.000€420.000
Vreemd verm. lang (> 1 j.)€395.000€320.000€280.000
Vreemd verm. kort (≤ 1 j.)€376.000€580.000€700.000
Balanstotaal€1.065.000€1.250.000€1.400.000

Balansanalyse

De balans toont een gezonde groei van het eigen vermogen (€294K → €420K), volledig gefinancierd door winstinhouding. Aandachtspunt is de verschuiving in de schuldstructuur: het langlopend vreemd vermogen daalde van €395K naar €280K, terwijl het kortlopend vreemd vermogen steeg van €376K naar €700K. Dit suggereert dat investeringen steeds meer met kortlopend krediet worden gefinancierd — een structureel risico bij hogere rentestanden of een kredietcrisis.

De handelsvorderingen stegen van €300K naar €390K (+30%), vrijwel evenredig met de omzetgroei. De voorraden groeien trager (+27%), wat op een betere voorraadrotatie wijst. De liquide middelen stegen van €130K naar €195K — een positief teken dat de operationele cashflow vertaalt naar effectieve kasopbouw.

4

Cashflowanalyse (2021–2023)

Cashflowtype202120222023ΔYoY
Operationele cashflow€110.000€145.000€198.000+36.6%
Investeringscashflow–€125.000–€180.000–€95.000+47.2%
Financieringscashflow€40.000€65.000–€45.000-169.2%
Netto cashflow€25.000€30.000€58.000+93.3%

Interpretatie cashflows

Het cashflowprofiel van Demo NV evolueert positief. De operationele cashflow groeide van €110K naar €198K (+80% over 3 jaar) — het bewijs dat de kernactiviteit structureel cash genereert en niet afhankelijk is van externe financiering voor haar dagelijkse werking.

De investeringscashflow daalde in 2023 tot −€95K (vs. −€180K in 2022), wat betekent dat de groei-investeringen van 2022 achter de rug zijn. De negatieve financieringscashflow in 2023 (−€45K) toont dat de vennootschap netto schuld afloste, een positief teken voor de schuldpositie. Aandachtspunt: in 2022 was de financieringscashflow nog positief (+€65K), wat impliceert dat toen extra schuld werd aangegaan om investeringen te financieren.

5

Werkkapitaalcyclus — DSO / DIO / DPO / CCC

66 d

DSO — Klanten

2022: 71 d · 2021: 66 d

sector: 50 d

38 d

DIO — Voorraden

2022: 41 d · 2021: 41 d

sector: 32 d

42 d

DPO — Leveranciers

2022: 52 d · 2021: 48 d

sector: 45 d

62 d

CCC

2022: 60 d · 2021: 59 d

sector: 37 d

Werkkapitaalfinanciering — impact bij verdere groei

Bij de huidige CCC van 62 dagen heeft Demo NV bij een omzet van €2.150.000 een werkkapitaalbehoefte van circa €365.000 (= CCC/365 × omzet). Als de omzet volgend jaar met 12% groeit naar €2.408.000, stijgt die behoefte naar €409.000 — een extra €44.000 die gefinancierd moet worden via eigen cashflow, een kredietlijn of een betere DSO/DPO. Dit maakt werkkapitaalbeheer voor Demo NV een strategische prioriteit, niet louter een operationeel vraagstuk.

Formule: CCC = DSO + DIO − DPO = 66 + 38 − 42 = 62 dagen. De sector scoort gemiddeld 37 dagen. Dit betekent dat Demo NV circa 25 dagen langer haar bedrijfscyclus moet voorfinancieren dan een typische sectorgenoot — equivalent aan €147.000 extra werkkapitaal.

DSO — Klantbetaaltermijn

Aandacht
Demo NV
66 dagen
Sector gem.
50 dagen

De incassotermijn is structureel 16 à 21 dagen boven het sectorgemiddelde. Dit bindt jaarlijks circa €87.000 aan extra werkkapitaal. Actief debiteurenbeheer en kortere betalingsvoorwaarden voor nieuwe klanten zijn aangewezen.

2021: 66 dagen |  2022: 71 dagen |  2023: 66 dagen

DIO — Voorraadrotatie

Let op
Demo NV
38 dagen
Sector gem.
32 dagen

Voorraden worden in 38 dagen omgezet — een lichte verbetering, maar nog steeds 6 dagen boven sectorgemiddelde. Selectief inkoopbeleid en een min/max-voorraadsysteem kunnen de DIO terugbrengen naar 32 dagen, wat ca. €35.000 aan werkkapitaal vrijmaakt.

2021: 41 dagen |  2022: 41 dagen |  2023: 38 dagen

DPO — Leverancierstermijn

Let op
Demo NV
42 dagen
Sector gem.
45 dagen

Het leverancierskrediet is in 2023 teruggevallen van 52 naar 42 dagen — een verslechtering die de werkkapitaalbehoefte verhoogt. Heronderhandeling van betalingstermijnen naar minstens het sectorgemiddelde (45 dagen) verdient prioriteit.

2021: 48 dagen |  2022: 52 dagen |  2023: 42 dagen

CCC — Cash Conversion Cycle

Aandacht
Demo NV
62 dagen
Sector gem.
37 dagen

CCC = DSO + DIO − DPO = 66 + 38 − 42 = 62 dagen. De sector financiert haar bedrijfscyclus in 37 dagen; Demo NV heeft 25 dagen langer nodig. Dat verschil kost bij de huidige omzet circa €147.000 aan extra werkkapitaal.

2021: 59 dagen |  2022: 60 dagen |  2023: 62 dagen

6

Schuldenstructuur

PostBedrag (2023)% Balanstotaal
Eigen vermogen€420.00030%
Langlopende schulden€280.00020%
Kortlopende schulden€700.00050%
Nettoschuld€785.000

Schuldenanalyse

De nettoschuld van €785.000 (= langlopend €280K + kortlopend €700K − liquide middelen €195K) staat tegenover een EBITDA van €210.000 — een verhouding van 3,7×. Banken en private-equitypartijen hanteren doorgaans 3× als comfortdrempel. De vennootschap zit net boven die grens, wat de financiële flexibiliteit beperkt.

De rentedekkingsgraad (ICR) van 3,7× (EBIT €165K / financiële lasten €45K) is boven de bankdrempel van 2,5× en verbeterde licht over 3 jaar. Dit betekent dat de schuldenlast op dit moment draaglijk is, maar dat bij een omzetdaling van meer dan 25% de rentebetalingen onder druk kunnen komen. Herfinanciering van kortlopend naar langlopend vreemd vermogen verlaagt het herfinancieringsrisico en verbetert de liquiditeitsratio structureel.

7

Ratio-analyse & Sectorvergelijking

Sectorgemiddelden op basis van NBB-statistieken — NACE 466 (Groothandel machines, referentiejaar 2023). Indicatief.

Liquiditeitsratio (current ratio)

Let op
Demo NV
1.17x
Sector gem.
1.45x

De current ratio daalt jaar over jaar: van een gezonde 1,63 in 2021 naar 1,17 in 2023. De oorzaak is de sterke stijging van kortlopende schulden (+86% over 3 jaar). Hoewel de ratio boven 1 blijft, verdient de neerwaartse trend nauwlettende opvolging.

2021: 1.63x |  2022: 1.28x |  2023: 1.17x

Snelle ratio (quick ratio)

Let op
Demo NV
0.79x
Sector gem.
0.95x

Na aftrek van voorraden daalt de ratio tot 0,79 — onder het sectorgemiddelde van 0,95. Dit betekent dat de vennootschap bij een plotse liquiditeitsdruk niet volledig op haar vlottende activa kan terugvallen. Voorraadbeheer en debiteurenbeheer zijn cruciaal.

2021: 0.96x |  2022: 0.90x |  2023: 0.79x

Solvabiliteitsratio

Let op
Demo NV
30.0%
Sector gem.
38.0%

Positieve trend: de solvabiliteit stijgt gestaag dankzij winstinhouding (+2,4 pp per jaar). Structureel blijft de ratio echter onder het sectorgemiddelde van 38%. Banken eisen doorgaans minimum 25-30% bij kredietverlening — die drempel wordt gehaald, maar de marge is beperkt.

2021: 27.6% |  2022: 28.0% |  2023: 30.0%

Rentedekkingsgraad (ICR)

Positief
Demo NV
3.67x
Sector gem.
3.20x

De EBIT dekt de financiële lasten 3,7 keer — boven het sectorgemiddelde en ruim boven de bankdrempel van 2,5×. De licht stijgende trend weerspiegelt de combinatie van hogere operationele winst en dalende langetermijnschuld. Dit geeft kredietruimte voor toekomstige investeringen.

2021: 3.50x |  2022: 3.55x |  2023: 3.67x

Return on Equity (ROE)

Positief
Demo NV
25.7%
Sector gem.
18.2%

Uitstekend rendement op eigen vermogen — consequent boven sectorgemiddelde en stijgend over 3 jaar. Let op: een deel van de hoge ROE is te verklaren door de relatief lage eigen-vermogensbasis. Versterking van het eigen vermogen zal de ROE normaliseren, wat een gezond teken is.

2021: 19.7% |  2022: 23.4% |  2023: 25.7%

EBITDA-marge

Positief
Demo NV
9.8%
Sector gem.
8.5%

Drie jaar stijgende EBITDA-marge: van 8,2% naar 9,8%. De operationele efficiëntie verbetert structureel. De marge ligt boven het sectorgemiddelde en de groei is groter dan de omzetgroei — een teken van schaalvoordelen of verbeterde kostenbeheersing.

2021: 8.2% |  2022: 9.1% |  2023: 9.8%

Nettomarge

Positief
Demo NV
5.0%
Sector gem.
4.2%

Nettomarge stijgt van 3,5% naar 5,0% over drie jaar — een verdubbeling in relatieve termen. Dit weerspiegelt lagere financiële lasten als % van de omzet en betere operationele leverage. Aandachtspunt: de financiële lasten stijgen in absolute termen, wat de nettomarge drukt bij hogere schulden.

2021: 3.5% |  2022: 4.3% |  2023: 5.0%

Omzetsnelheid activa (asset turnover)

Let op
Demo NV
1.54x
Sector gem.
1.65x

De vennootschap genereert €1,54 omzet per euro activa — stabiel maar licht onder het sectorgemiddelde. Dit wijst op een licht lagere activabenutting dan sectorgenoten. Verbetering is mogelijk via een betere voorraadrotatie en snellere klanteninning.

2021: 1.55x |  2022: 1.54x |  2023: 1.54x

Sectorgemiddelden zijn indicatief. Kleine sectoren (<50 bedrijven) worden door de NBB niet gepubliceerd. Zie Algemene Voorwaarden §9a voor de volledige disclaimer.
8

Risicosignalen & Aandachtspunten

WAARSCHUWINGHoge klantenbetaaltermijn (DSO 66 d) — structureel patroon over 3 jaar

De DSO van 66 dagen is consistent te hoog over alle 3 geanalyseerde jaren. Dit bindt €87.000 aan werkkapitaal dat beter ingezet kan worden. Het risico verhoogt bij omzetgroei: iedere €100K extra omzet vereist bij gelijkblijvende DSO ca. €18.000 extra werkkapitaalfinanciering.

WAARSCHUWINGNeerwaartse trend liquiditeitsratio (1,63 → 1,17 over 3 jaar)

Kortlopende schulden stegen van €376K naar €700K (+86%) terwijl vlottende activa maar met 33% groeiden. Als deze trend doorzet, dreigt de current ratio onder 1,0 te zakken. Herfinanciering van kortlopend krediet naar langetermijnstructuren is dringend.

WAARSCHUWINGHoge nettoschuld/EBITDA ratio (3,7×)

Nettoschuld €785K / EBITDA €210K = 3,7×. Banken en investeerders hanteren doorgaans 3× als maximum. Hoewel de ICR gezond is, beperkt het schuldenniveau de financiële flexibiliteit bij tegenslag of investeringsopportuniteiten.

INFOStijgende operationele cashflow — positief signaal

De operationele cashflow groeit van €110K (2021) naar €198K (2023), een stijging van 80% over 3 jaar. Dit bewijst dat de kernactiviteit structureel cash genereert — een essentieel fundament voor schuldaflossing en toekomstige groei.

INFOVerbeterende rentabiliteit over 3 jaar

Zowel de EBITDA-marge (8,2% → 9,8%) als de nettomarge (3,5% → 5,0%) vertonen een consistente opwaartse trend. Dit wijst op schaalvoordelen of structurele kostenoptimalisatie en vormt een sterke basis voor verdere eigen-vermogensopbouw.

9

Strategische Aanbevelingen

1
HOGE PRIORITEIT

Debiteurenbeheer professionaliseren

De gemiddelde klantbetaaltermijn staat al drie jaar op 66-71 dagen, tegenover 50 dagen in de sector. Dit bindt €87.000 aan extra werkkapitaal en vormt het grootste aandachtspunt in de werkkapitaalcyclus.

Aanbevolen actie: Invoer van een systematisch debiteurenopvolgingssysteem: automatische herinneringen op dag 30/45/60, factuurkorting van 2% bij betaling binnen 10 dagen (2/10 net 30), en contractuele beperking tot 45 dagen voor nieuwe klanten. Doelstelling: DSO terug naar 55 dagen binnen 12 maanden.

2
HOGE PRIORITEIT

Kortetermijnschuld herfinancieren naar lang vreemd vermogen

Kortlopende schulden stegen van €376K naar €700K (+86% over 3 jaar). De liquiditeitsratio daalde mee van 1,63 naar 1,17. De huidige schuldstructuur is fragiel bij een economische tegenslag of liquiditeitscrisis.

Aanbevolen actie: Onderhandeling met de huisbank voor omzetting van minstens €200K kortlopend krediet naar een investeringskrediet op 5 jaar. Tegelijkertijd actief zoeken naar langetermijnfinanciering (Participatiemaatschappij Vlaanderen of alternatieve financiering) om de herfinancieringsdruk te verminderen.

3
MEDIUM PRIORITEIT

Solvabiliteit structureel versterken via winstinhouding

Solvabiliteitsratio staat op 30%, structureel onder sectorgemiddelde (38%). De winsttrend is gunstig: bij volledige winstinhouding (€108K/jaar) stijgt de solvabiliteit met ca. 2 pp per jaar.

Aanbevolen actie: Meerjarenplan voor versterking eigen vermogen: dividenduitkering beperken tot maximaal 40% van de nettowinst tot de solvabiliteitsratio ≥ 35% bereikt is. Bij de huidige winsttrend is dit realiseerbaar binnen 2,5 jaar zonder externe financiering.

4
LAGE PRIORITEIT

Voorraadbeheer optimaliseren (DIO: 38 → 32 dagen)

DIO van 38 dagen ligt 6 dagen boven sectorgemiddelde. Bij de huidige omzetgroei stijgt de voorraadbehoefte proportioneel — elk jaar meer cash die vastzit in stellingen.

Aanbevolen actie: Implementatie van een min/max-voorraadsysteem per productgroep. Identificeer slow-movers (producten met >90 dagen doorlooptijd) en maak een liquidatieplan. Doelstelling: DIO naar 32 dagen binnen 12 maanden, wat ca. €35.000 werkkapitaal vrijmaakt.

Cephu· Coudeville Sofie CV · BE 0554.992.131 · Groenestraat 37B, 8340 Damme · contact@cephu.be· cephu.be
Dit rapport is vertrouwelijk en uitsluitend bestemd voor de opdrachtgever.

Klaar om uw eigen analyse te bestellen?

Analyse bestellen →

Uitsluitend voor Belgische vennootschappen · Veilige betaling · GDPR-conform